Mindig túl- és túlmegyek határaimon.

Hogyan?

Egyedül önmagammal versenyezve.”

(Sri Chinmoy: A külső futás és a belső futás)

Nehéz magyarázatot keresni arra, mi  a motivációja egy maraton lefutásának. Azt hiszem, Carl Lewis (kilencszeres olimpiai aranyérmes atléta) szavai tükrözik az én személyes élményemet is: „Az öröm, ami abból fakad, hogy túlszárnyalod önmagadat, a leghihetetlenebb érzés a világon. A legvégső öröm abból jön, ha az ember a saját abszolút legjobbját nyújtja, függetlenül attól hányadikként ért be  célba.”

Hosszú készülődés előzte meg azt, míg eljutottam a maraton rajtvonalába. Maga a maraton lefutása olyan, mint egy jéghegy csúcsa. Számtalan előre nem látható akadályokkal voltam kénytelen szembesülni, ám sikerült leküzdenem valamennyit. A mindennapos edzések csak egy részét képeDSCN1521zték a felkészülésnek. Alig kétéves futópályafutásom  során viszonylag korán megfogalmazódott bennem az igény a maraton lefutására. Ősszel azonban egy betegség miatt ezt kénytelen voltam elhalasztani. Így a nagy nap a szülinapomra esett, méghozzá a csodálatos, olasz kultúrával és mentalitással átitatott Trieszt városában.

Triesztben május első hétvégéjén minden a futásról szól. Több ezer turista és futó (köztük számtalan magyar)  keresi fel ezt a tengerparti kikötővárost ki rövidebb, ki hosszabb táv lefutása céljából. A félmaratoni távon 2100, a maratoni távon pedig kb. 800 versenyző állt rajthoz. Nővéremmel együtt idultunk a versenyen, ő első félmaratonját futotta.

A verseny előtt pár nappal érkeztünk Triesztbe, sajnos az időjárás nem kedvezett, szinte megállás nélkül esett. A verseny napján autóbuszok szállították el az indulókat a rajt helyszínére.  Egy álmatlan éjszaka után én is izgatottan vártam a buszon, hogy megérkezzünk a szlovéniai Lipicába. Párás, hűvös idő volt (13 fok), de a futáshoz ideálisnak mondható. A félmaraton rajtja  Duinóban volt.

Ahhoz, hogy a rajtvonalhoz álljak, mindent magam mögött kellett hagynom. A visszaszámlálást eufórikus hangulat előzte meg. 8.30-kor dördült el a rajtpisztoly és mindenki hatalmas lendülettel vetette bele magát a kilométerek legyűrésébe. Az első 5 km a párás levegőhöz való hozzászokásról szólt számomra. Sajnos ez egy asztmából gyógyultnak nem túl ideális, ám sikerült túljutnom rajta. Eleinte még sokan futottunk együtt, de ahogy teltek a kilométerek és a percek/órák, ez átcsapott magányos futásba. A pálya nagy része falvakon haladt keresztül, utcákon, főutakon, végig zöld övezetben. 5km-enként volt frissítés (víz, izotonikus ital, gyümölcsök, kekszek, csoki), az olaszok igen gazdagon terített asztalokkal várták az elcsigázott futókat.

Trieszt 30.km

Az út végtelen hosszúnak tűnt. Habár a pálya szinttérképe kb. 30 km-en keresztül lejtőt mutatott, mégis sokszor tűnt  úgy, hogy emelkedőn haladunk és ezzel nemcsak én voltam egyedül. A 30. km után pillantottam meg a tengert., lenyűgöző látvány volt, de a fáradtság ekkor már kezdett időnként eluralkodni rajtam. Nem segített ebben az sem, hogy ekkor következett egy meredek lezúgás a hegyről, amit jelentősen éreztem a térdeimben is (a szintkülönbség 550 m volt).

Azt hiszem, a legnehezebb szakasz az utolsó 38-42 km volt. Ekkorra már kimerültségem elérte a csúcspontját. Testem erősen kívánta volna már a megállást, ám tudtam, ha megállok, sokkal nehezebb lesz folytatni. Tudtam, hogy már nincs messze a cél, ám mégis elérhetetlennek tűnt. Tüdőm helyén úgy éreztem légüres tér tátong, a levegővételem áttetszővé, lehetetlenné vált.

futás

Az utolsó frissítésnél, a 40. km-nél összeszedtem minden maradék lelki és testi erőmet, hogy képes legyek még 2 km-t futni. Közel voltam az ájuláshoz. Ám az elmém, de főként a szívem, nem adta fel. Annak a gondolatnak, hogy esetleg nem tudom lefutni, sosem adtam helyet, sem a felkészülés, sem a verseny alatt. A felkészülés alatt futottam többször is 30 km feletti távot, ám nem tudtam elképzelni, milyen lehet a maradék pár km. Azt azért sejtettem, hogy nem könnyű.

„ Az ember semmit nem tud az életről, amíg  le nem futott egy teljes maratont. Egy olyan dimenziót ad az élethez, amilyennel korábban nem találkoztam. Azzal a fájdalommal, amit az utolsó hat vagy nyolc mérföld ad, azzal nem találkozol más helyzetekben.” (Nils Lodin, a Spring-Time futómagazin újságírója)

triesztmaratonutvonal

Ismerős utcákra értem Trieszt városában. Felhangzott a hangos olasz buzdítás. Egy magyar hajrázás azonban kitűnt a tömegből: a nővérem volt az. Tudtam, hogy ezt a pillanatot vártuk. A nevemet üvöltötte, ez hatalmas lendületet adott és szinte elfeledtem minden korábbi fáradtságomat. Befordultam a célegyenesbe, a Piazza d’Unita Italia térre. A célban megpillantottam unokaöcsémet, aki fotózott. Átlépni a célt felejthetetlen élmény, egy álom vált valóra. A maraton lefutása olyan, mint az élet: küzdelem az elejétől a végéig. Lényem apró darabjai lemorzsolódtak a trieszti maraton útján. Meghaltam és újjászülettem. Már nem leszek az, aki voltam előtte.

A hazaérkezés után lassú  regenerálódás következett, testileg-lelkileg-szellemileg egyaránt. A tervezett időm 4.30 volt, 4 óra 40 perc alatt teljesítettem a távot, sétálás nélkül (csak a frissítéseknél). Találkoztam remek, segítőkész emberekkel a felkészülés és a verseny során is, akiknek ezúton is  köszönöm a támogatásukat. Valamint hálás vagyok az akadályozó erőkért is, mivel nélkülük nem sikerült volna.

Nyilván, a verseny után, úgy gondoltam, hogy önként nem vállalkozok többet ekkorra távra, de ez rövid idő alatt elmúlt és újabb célokat tűztem ki, ezek közül egyik az olaszországi 53km-es Dolomit trail.