A középtávfutó atléta

0

Kovács Benjámin vagyok, középtávfutó atléta! Az egész futó karrierem viszonylag korán, egy városi mezei futóversennyel kezdődött, amin még általános iskolásként indultam. Az akkori tesitanárom látva a versenyen, hogy lehet még belőlem futó is beajánlott a helyi futóedzőhöz Kardos Józsefhez, aki azóta is figyeli a pályafutásom minden részletét.

Józsi bácsival sokat dolgoztunk együtt, eleinte csak minimális heti 2-3 alkalommal jártam edzésre, aztán később nagy győzködések árára 4-5 alkalommal voltam hajlandó járni. Az első nagyobb eredményeim, amik hatására elkezdtem az alázatos és odaadó munkát az egy korosztályos Országos Bajnokság előkelő 3. helyezése 1500 ill. 3000m-en a 2011-es év nyarán.

A 2011-es évre úgy tekintek mint egy meghatározó szakaszra, abban az évben minimális munkából el tudtam csípni a dobogó legalsó fokát a nagyobbak mezőnyében, ami nagyon biztató volt a következő évre tekintve. A 2012-es alapozást kezdve, céltudatosan készültünk a nyári szezonra, heti 5-6 edzéssel. A szezonban tudtam hozni a várt eredményeket, győzni tudtam az Országos Diákolimpiai Bajnokságon, így megszereztem életem első bajnoki címét 1500 méteren. A következő napon 3000-ren is győzni tudtam, amire nem igazán számítottunk. Ebben az évben kétszer is magamra ölthettem a válogatott szerelést, ugyanis az U20-as illetve az U18-as korosztályban is válogatott lettem.

Részt vettem az Ausztriában megrendezésre kerülő Alpok-Adriai játékokon és óriási egyéni csúccsal nyertem meg a 3000 méter síkfutást (8:43). Ebben az évben még magamévá tudhattam 2 Bajnoki címet, szintén 1500 és 3000 méteren. 2012-es év még nem ért véget, mivel tudtuk hogy hátra van még a Mezei Eb, ahova szeretném kvalifikálni magam.

Felkészülésképpen meghívtak egy központi edzőtáborba a Heraklesz utánpótlás nevelő program keretein belül. Az edzőtábort azzal a céllal szervezték, hogy segítsék azokat az atlétákat , akiknek esélyük lehet kijutni a minden évben megrendezésre kerülő Mezei Eb-re. A versenyről annyit érdemes tudni, hogy különösen nagy érdeklődést váltott ki számos hazai versenyzőből, mivel itthon rendezték meg a Szentendrei Skanzenban.

Számos válogató verseny előzte meg, ahol az EB résztvevő magyar csapatokat pontok alapján állították össze. Nagy meccsélesek voltak a pontokért, de végül ifjúsági korúként sikerült bekerülnöm a junior Magyar csapatba, ami nagyon biztató volt. Az Eb-n sikerült a mezőny második harmadában beérnem, így megőriztem a belém táplált bizalmat.

A 2013-as év a várakozásoknak megfelelően kezdődött, sikeres alapozás, sikeres mezei szezon. Elkezdődtek a pályaversenyek, ahol egyértelmű céljaim voltak, mégpedig a Junior Eb-re való szint megszerzése 1500 méteren. A 3:51-es szint elérése nem igazán jelentett nagy gondot, viszonylag hamar meglett, már  3. versenyemen sikerült teljesítenem. Az Eb-n 13. helyen értem célba, sajnos egyetlen helyezéssel maradtam le a döntőről.

Ebben az évben történt egy nagy fordulópont, Veszprém felé vettem az irányt a komoly célok érdekeben. Az ott eltöltött egy évemről nagyon nincs mit beszélnem, sorra sérülésekkel bajlódtam, nem jutottunk 1-ről a 2-re. A nyári szezonom sajnos teljesen kimaradt egy töréses sérülésnek köszönhetően. Amikor 2014 szeptemberében újra edzésbe álltam, úgy éreztem hogy tovább kell lépnem és másik egyesületet kell keresnem, ugyanis nem találtam a helyem Veszprémben.

Hosszas tanakodás után Pest felé vettem az irányt Csoma Ferenchez, aki nagyon segítőkész volt és mindenben támogatott. Az akkor edzőm Tóthné Stupián Anikó viszonylag könnyen fogadta hogy feljövök Pestre, így nem volt nehéz az átigazolás. Azóta azUTEjpesti Torna Egylet (UTE) atlétája vagyok, Csoma Ferenc irányításával készülök a nyári versenyekre, köztük az U23-as Európa Bajnokságra. Bizakodóak vagyunk a szezont illetően, ugyanis nagyon jó összhangban tudunk magas szintű munkát végezni. Távlati céljaim közé merem sorolni az Olimpiai részvételt illetve több rangos nemzetközi versenyt is.