A tiszaparti leány kapcsolata a sporttal

0

Szüleimmel és két idősebb fiútestvéremmel Martfűn, egy Tisza parti kisvárosban élek. 2002-ben születtem, jelenleg 6. osztályba járok.

Családomban édesapám a ,,fő” sportos, aki fiatalon több sportágban is kipróbálta magát, elérve több jó eredményt is: futás 1,5 – 21 km, tenisz, kosárlabda, asztalitenisz, tollaslabda, sakk sportágakban. Testvéreim közül Balázs 18 évesen versenytánc válogatott – Világ- és Európa bajnoki résztvevő -, Bence pedig testépítő, személyi edzőnek készül. Anyukám a sportok közül a vízi sportokkal, tánccal és tenisszel ismerkedett meg. Édesapám, – mint tenisz edző, sportszervező, menedzser – fontosnak tartotta, hogy a tanulás mellett rendszeresen sportoljon a család. Nyaralásaink többsége is edzőtáborokhoz, versenyekhez kapcsolódik.

A családi háttér bemutatása után, már nem lehet meglepő, hogy legkisebb gyermekként az én kapcsolatom is egyre szorosabb lett a sporttal. 2011-ben szüleim beírattak Andrea nénihez, – korábbi óvó nénim volt -, hogy megtanuljak úszni. Ez annyira jól sikerült, hogy az akkor már második éve működő Martfűi Úszó és Triatlon Klub egyik edzője Tibi bácsi is felfigyelt rám. Innentől hetente 2-3-szor edzettem, főleg úszás és futóedzéseken vettem részt.

Az első aquatlon házi versenyem nem a legjobban sikerült, mert az úszóverseny fél távjánál nem voltam hajlandó tovább úszni, majd a futásra kimenni. Tibi bácsinak, a klubban lévő barátoknak köszönhetően azonban hamar megszerettem a rendszeres sportolást, versenyeket. Innentől kezdve élvezettel jártam a különféle edzésekre, edzésről szinte alig hiányoztam. A heti 3 nap edzésből, hamar heti 5 nap lett és 1-2 edzőtábor évente. Hamar sikerült utolérnem felkészültségben a triatlont 1-2 évvel korábban elkezdő iskolatársaimat.

Élveztem a sportban rejlő változatosságot, jó közösséget. A sok edzés mellett, sok versenyen vettem részt, bejárva az országot, valamint ennek kapcsán eljutottam egy-két külföldi országba is. E sportban sokat lehet versenyezni: úszó-, futó-, kerékpár-, aquatlon-, duatlon-, triatlon versenyeken veszek részt.

Szeretek edzésre járni. Most már második éve a nagyobbakhoz járok, ahol a klub alapítója Józsi bácsi és fia Máté bácsi az edzőim. A klubban írják, hogy hányszor járunk edzésekre és díjazzák a legjobbakat. Többször lettem a korcsoportom legszorgalmasabbja az edzéslátogatás tekintetében is. 2014-ben már heti 6 nap jártam edzésre. Az edzések 16-19 óráig tartottak. A napi 3 óra edzés, napi 2 edzésnek számított.

Az edzéseink: úszó, futó, erősítő, kerékpár, nyújtó edzésekből állnak. Úszó edzésből általában heti 5-6-szor 1,5 órát edzünk, edzésenként 3,5-5 km-t úszunk. Futó edzésen hetente 5-6 alkalommal a futóiskola mellett 3-10 km futunk. Kerékpár edzésen 20-50 km az edzésadag. Az edzések mellet 2 edzőtáborban is részt veszünk évente. 2014-ben 364 legalább 1,5 órás időtartamú edzésen vettem részt. Ez azért lett ,,csak” ennyi, mert volt egy kerékpáros balesetből eredő csuklótörésem, ami miatt 4 hetet ki kellett, hagynom, illetve egy 3 hetes nyári szünet.

A sok edzés eredményekkel is párosul. Évente 30-40 versenyen veszünk részt, országos bajnokságon, országos diákolimpián csapatban már sok 1-3. helyezést értünk el. A csapatversenyek mellett sok egyéni érmet is szereztem hazai és nemzetközi versenyeken egyaránt. Voltam 3. helyezett Splitben 500 m nyíltvízi tengeri úszóversenyen, nyertem triatlon versenyt Szlovákiában, futóversenyt 3-11 km-es távokon, illetve 2-szer átúsztam a Balatont is.

Mivel növésben vagyok, illetve sok edzésen veszek részt, sok futócipőt, sportfelszerelést koptattam már el. A sok edzés miatt is fontos, hogy jó minőségű sportszert válasszak, ezért pályáztam a sportosan.com futótesztjére.

A sport segítségével könnyebben megy a tanulás, kevesebbet vagyok beteg. Célom, hogy korosztályom élvonalához tartozzak, Ifjúsági olimpián vegyek részt.