Első maraton Las Vegasban. Álom vagy valóság?

0

2014 november 18. leadtam a nevezésem a 2015. november 15.-én esedékes versenyre, s már ennek tudatától is majd kicsattantam örömömben. Még nagyon sok mindent meg kellett terveznem, utazás, szállás, étkezés, na meg persze a legfontosabb: felkészülni életem legelső maratonjára. Nem egyszerű dolog, de nem is lehetetlen.

Elhatároztam, hogy novemberi versenyre júniusban kezdem a felkészülést. Közben természetesen neveztem az 5 kilométeres távra is. Most mindenki megkérdezheti, hogy miért is? Nem a maraton a cél? De igen, az lebegett a szemem előtt. A Rock ‘n’ Roll futóversenyekről azt kell tudni, hogy amelyik városban 2 nap szól a futásról – később pontosítom, hogy ez miért 4 nap a 2 helyett – akkor lehetőség van mindkét nap futni, s befutóérmet szerezni. Ebben semmi különleges nincs eddig, de aki mindkét nap fut, s a második nap a leghosszabb távok egyikét teljesíti – félmaraton, maraton – az kap egy harmadik érmet grátiszként. Ez a Challenge Remix érem. Erre fájt az én fogam is. Mindhárom érmet akartam.

Mikor eljött a legelső edzés időpontja izgultam, de tudtam ez még csak a kezdet, rengeteg kört kell rónom a kis futópályámon. Az első 2,5 hónapban minden a terv szerint ment, sőt még jobban is. Mindig voltak plusz pár száz méter vagy némely esetben pár kilométer a tervem felett. Természetesen ahogy teltek napok, úgy lettem egyre izgatottabb. Gondolom ez természetes, hisz a maraton egy óriási mérföldkő egy futó életében. Nem egy laza hétköznapi edzés távjára kell felkészülni, hanem a király kategóriára, ami minden futót érdekel, s ami mindenkinek aki belekóstol ebbe a sportba egyszer egy kósza gondolatként szöget a fejében, hogy igenis le kellene futni. Legalább egyszer az életben.

Mint említettem az első 2,5 hónap remekül sikerült, ám ekkor egy új munka lehetősége kacsintott rám. Az új csapattal hetente több száz kilométert ingáztunk. Ki kellett törnöm a megszokott rutinból, s improvizálnom kellett edzés terén. Természetesen ők biztattak, így mindig volt egy kis erőm néhány kósza méter megtételére. Olykor nem is tudták teljesen felfogni, hogy vagyok képes munka után még 24-26 kilométert lefutni. Nem volt választásom, meg kellett tennem, hisz egy álom megvalósulásáért küzdöttem. Feladni egy jó edzéstervet a felkészülés legkritikusabb részénél nem túl szerencsés dolog, nekem sem tett jót, egy kicsit talán még meg is ártott. Amennyi információt, s tanácsot gyűjtöttem, tudtam, hogy érdemes párszor 30 feletti távot lekocogni. Egy hónappal verseny előtt sikerült is megtennem 32 kilométert. Az utolsó 2 kilométeren szenvedtem, 150-200 méterenként meg kellett állnom, annyira fájt a jobb lábam. Egy kis izomcsomó volt a jobb combtövemnél Másnap megemelni nem bírtam a jobb lábamat, pedig nem spóroltam a nyújtással. Igen, eső után köpönyekk. Ezután már csak egy laza húszas volt amit hosszabb távnak mondhattam a nagy nap előtt. Nos, ezek után vajon sikerült lefutnom a bővös 42,2 kilométert vagy másik mértékegységben említve a 26,2 mérföldet? Nemsokára megtudjátok a választ, addig is maradjatok velem.

2015. november 11. szerda, bőrönddel érkeztem meg a munkahelyemre. Átlagos nap volt, gyorsan eltelt az idő. Átöltöztem, elbúcsúztam a csapattól, s egyből utaztam is a reptérre, hogy ott töltsem az éjszakát. Ezt most láttam ám, felvontátok a szemöldökeiteket, s ha most azon gondolkodtok, hogy miért nem kértem szállást. Elárulhatom, régen zenész voltam. Egy zenész pedig mindenhol elalszik, még a saját hányásában is ha kell. Elérkezett a reggel, becsekkolás, felszállás, leszállás, megkeresni a csatlakozást, majd repülés tovább. Csütörtök este értem Las Vegasba, ott még a reptéren is lehet játszani. Éjfél körül elfoglaltam a szállásomat. Mit mondhatnék izgatottságomban alig tudtam elaludni. Péntek délelőtt elmentem a Fitness Expora, ahol a rajtszámok felvétele mellett a szórakozásra is adtak lehetőséget a szervezők. Most jött el az idő, hogy elmondjam miért 4 nap a 2 napos futófesztivál. A Fitness Expo már csütörtökön megnyitott, s várta az érdeklődőket, no meg természetesen a futókat. Mivel 2 távra volt nevezésem, ezért 2 rajtcsomagot kellett felvennem Már ekkor madarat lehetett volna fogatni velem. Rengetek futóruházat, futócipő, kompressziós zokni, kompressziós szár, minden volt amit el lehetett képzelni. Csak az Expon nagyjából 2-3 órát eltöltöttem.

A nap hátralevő részében kicsit felfedeztem a környéket, a Bellagio előtti tó és szökőkút lenyűgöző, egyszer mindenképpen nézzétek meg. A felfedezést és a mosolygást másnap azaz szombat délelőtt és kora délután is folytattam. Szombat este elérkezett az idő egy laza 5K bulifutásra. Csak arra, hogy átlépjem a rajtvonalat kb 35-40 percet kellett várnom. Miután célba értem, felvettem a befutó érmet, az ingyen Michelob Ultra sört, ami nagyon jól esett. Szerintem ezzel sok futó így volt. Remek hangulatú koncerten vehettünk részt futás után. Egy kis buli után jobbnak láttam pihenőre fogni az időt. Vasárnap csak a maraton járt a fejemben, na meg a koncert ami ezúttal futás előtt volt. Ez volt a nagy nap, amire annyit készültem. Összeszedtem a kis cókmókomat, amit odaérvén a helyszínre leadtam a csomagmegőrzőbe, s mentem is bulizni mielőtt neki veselkedtem volna a futásnak. Kid Rock koncert fantasztikus volt, eszméletlenül jó hangulatot csináltak. Ilyen jó koncerten még nem jártam. Na de még csak ezután jött a java.

kid rock koncert

A rajtra igencsak zord lett az időjárás. Eső és erős szél kíséretében rajtoltunk, az első pár kilométert így hagytuk magunk mögött. Hál istennek hamarosan elállt az eső, de így is eléggé eláztunk már a verseny elején. Az első 10-12 km szépen ment, frissítőpontokon ittam, némelyik frissítőnél víz, izotóniás italt adtak, de némelyiknél ezt még megfejelték banánnal, zselével. A 14-16 km környékén előjött a fájdalom amit nem vártam. A jobb combtőnél lévő izomcsomó. Innentől kezdve lelassultam, s elkezdtem terhelni a bal lábamat. Ugye, ha fáj az egyik inkább a másikat terheljük De ennek is megvan a hátránya. A bal lábam is elkezdett fájni. Lassan botorkáltam előre, fejben biztattam magam, továbbra is arra gondoltam, hogy ezt be kell fejeznem. A táv felénél találkoztam egy magyar sráccal. Először nem hittem a szememnek. A magyar zászló volt a dereka köré tekerve, közelebb érve meg is jegyeztem hangosan, amire egy határozott választ kaptam. Ő sem volt a legjobb formában, az egyik frissítőpont óta hányingerrel küzdött. Hát így haladtunk ketten lassacskán, egymásban tartva a lelket. 30-32 kilométer körül mondta az újdonsült futótársam, hogy menjek csak, ő nem érezte magát elég jól ahhoz hogy tovább fusson, így megállt kicsit.

Nehezemre esett ott hagyni őt, de bátorítására neki eredtem, s folytattam utam tovább a cél felé. Érdekes módon ekkor sikerült felvennem egy futóstílust aminek következtében már egyik lábam sem fájt annyira. Persze fejben úgy éreztem, hogy nagyon hülyén nézhetek ki, de nem érdekelt. Sikerült gyorsulnom, s elkezdtem megelőzni az előttem haladókat. Még azokat is lehagytam a verseny vége felé akiktől a táv negyedénél leszakadtam a fájdalmaim miatt. Óriási érzés volt látni a célvonalat, majd áthaladni rajta. Az első fájdalmas maratonom ideje 4:26:25 lett. Befutó érem, no meg persze a Challenge Remix érem felvétele után – na meg persze pár ingyen sör, ropogtatni való és kakaó után – a szállás felé vettem az irányt. Nagyon nehezen tudtam járni, a jobb lábamat alig bírtam megemelni. Amik viszont leírhatatlanok azok az erős, mélyről feltörő érzések, érzelmek amik a legelső maraton teljesítése után feltörhetnek az emberben. Ilyesmiket még nem éreztem, már ezért is megérte valóra váltani életem legnagyobb álmát: maraton Vegasban.