V. Debreceni Rotary Futófesztivál 2015.

0

Elszántság + Erő + Akarat = Maraton

Furcsa cím és nem is mindenki számára egyértelmű a képlet, de engedjétek meg, hogy elmeséljem a „Kisöcsém” (28 éves) és edzőtársának első maratonjának történetét!

2014. októberében a Spar Maraton egyik betétszámát sikeresen teljesítette Testvérem. Ez egy kimondottan meleg időben teljesített 30 km volt. Számára nem a helyezés volt a lényeg, hanem egyszerűen csak az a tény, hogy képes-e teljesíteni egy ilyen hosszú távot, vagy sem.

Mitől is nagy szó ez? Egy átlagos egészségi állapotban lévő férfinak/nőnek is komoly fizikai igénybevétel a 30 km-t futva teljesíteni. Testvérem 1-es típusú diabéteszes 13 éves kora óta. Addig versenyszerűen sportolt (úszott, triatlonozott). Amióta Én is újból visszatértem a sporthoz, Öcsi is kedvet kapott a bringához, úszáshoz és a futáshoz is. Szép lassan növelte a saját magával szemben az elvárásokat és ezért vágott bele októberben a 30 km-es futásba, és a mostani debreceni maratonba is.

Döcögősen alakult a téli felkészülés az időszakosan előforduló megfázás, több héten át tartó influenza és egy két kisebb sportsérülés miatt. A diplomamunka utolsó simításai is elvettek némi időt és energiáját az edzésekből, de azért hetente pár alkalommal csak sikerült hosszabb és rövidebb távokat megtenni a szintén első maratonjára készülő edzőtársával, Nórival.

Elérkezett március utolsó hétvégéje, az edzéseket is kénytelenek voltak visszavenni az utóbbi időben, mert Tesóm ismét elkapott egy kisebb takonykórt.

Az óraátállítástól picit kábultan indult a vasárnap reggel, az időjárás is olyan furcsa volt. Szeles, borult, hűvösnek ígérkezett a napunk. A rajt előtti pillanatokban már a nap sugarai is előbújtak, hogy picit jobb kedvre derítsék a futókat.

Több hullámban rajtoltak el a versenyzők, az adott versenytávoknak megfelelően. Volt negyedmaraton, félmaraton, és a klasszikus táv, a maraton. Legtöbben a félmaratont választották, a maratoni távon viszont nagyon sokan váltóban álltak a rajtvonalhoz. Mi kicsit izgultunk, mivel az induláskor mért 4-es vércukorszint picit alacsonynak tűnt egy közel 5 órásra tervezett mozgáshoz.

A start előtti mérésnél viszont már 25 volt a cukormérő műszeren. Mitől is lehet ekkora eltérés a két mérés között? Részben élettani dolgok is befolyásolják, valamint a reggelire bevitt szénhidrát és a táplálékhoz bevitt inzulin mennyisége, az időjárási körülmények is alakítják a vércukorszintet. Mit jelent élettanilag az, hogy ilyen magas a cukrunk? Korai fáradékonyság, ingerlékenység, nehéz végtagok, szapora szívverés, hőhullámok, az izomzat korai fáradékonysága mind velejárója ennek.

Mivel az orvosok álláspontja az, hogy 15 körüli vércukorszint felett nem tanácsos erős fizikai igénybevételnek kitennie magát a betegnek, így ha már egész télen készült és utaztunk is 140 km-t a futásért, akkor megpróbálja teljesíteni a távot. Adott is egy pár egység inzulint, amelynek hatására az eddigi tapasztalatok alapján a mozgás következtében a vércukorszint szépen lassan elindul lefelé.

A verseny táv 8 körből állt, volt benne két emelkedő is az új stadionos szakasznak köszönhetően. Egy kör valamivel több volt 5 km –nél, így megközelítőleg 35-40 percenként kontaktban voltunk Tesómmal és edzőtársával, Nórival. Tesóval abban maradtunk, hogy a cukormérést majd csak a 3. és a 7. körben tartunk, mert egész jól nézett ki.

Véleményem szerint picit talán gyors is volt a tempó, mivel vitte őket a versenyszellem és a tömeg. Ez a táv felénél be is bizonyosodott, mivel megfutották mind a ketten az eddigi legjobb félmaratonos idejüket. Az 5. körtől viszont már jelentkeztek az ilyenkor szokásos problémák a frissítőnél. Nem esik semmi sem jól, kezd a jó hangulat morcossá válni, valamint a lábak is kezdik jelezni a megtett táv által produkált mellékhatásokat.

Az időjárás is picit szürkébbre váltott, a szél is erősödött. A pálya melletti szurkolók töretlen lelkesedéssel tapsoltak, és fújták a kürtöt. Frissítőnél izó, víz volt a bevitt folyadék, nálunk már csak a kóla és a sótabletta, valamint több részletben bevitt energia zselék voltak elfogyasztva. Ezt olyan jól sikerült belőni, hogy az utolsó mérésnél már 4,5 volt a vércukorszint. Holtpontok hullámokban gyötörték a két futót, de egymást segítve valahogy csak sikerült a továbbhaladást kisajtolni a másikból.

Debreceni Rotary Futófesztivál

35 km körül már a lábak kezdik megunni a folyamatos terhelést és a mozgás is egyre szögletesebbé válik. A két kis sportolónál ez a jelenség már jól látható volt, nagyon várták már azt, hogy a célegyenesben a versenybíró bemondja az utolsó kört számukra is.

11119190Debreceni Rotary Futófesztivál

Az utolsó körön már csak egy falat csokit és pár korty kólát kapott Tesó, hogy a maradék 35 percet valahogy rutinból leküzdje. Kicsit kezdett már sápadni és a mosoly is alábbhagyott, már-már el is kopott az arcáról, de a célegyenesbe érve kisütött a nap, előkerült a mosoly, amivel nekivágott a mai napnak. Szüleinkben is az aggodalom átváltott egy olyan mértékű boldogsággá, amelyről már csak a könnyeink tudnának többet mesélni…

Nórival a közös célba érkezésük az egymás iránti tiszteletről és megbecsülésről tett tanúbizonyságot, amelyre a Nóri által említett afrikai közmondás adja a legteljesebb képet: „Ha GYORSAN akarsz menni, menj egyedül! Ha MESSZIRE akarsz jutni, menj együtt másokkal!”

Nagy boldogság és öröm, hogy Testvérem az egészségi és felkészülési állapotának megfelelően a reálínak tartott 5 órás menetidőn belül, 4 óra 55 perc 17 másodperces időt teljesített. Elégedett lehet mind két sportoló az időeredményével, mert nem végigszenvedték a távot, de talán élvezték is egy picit, még ha nem is vezetett túl egyszerű út (most az idén berakott két emelkedőre gondolok) a dicsőségig.

Nóriról annyit érdemes tudni, hogy 19 éves és fél éve kezdett el komolyabban foglalkozni a futással.

Eredetileg az volt a terv, hogy hárman futjuk le ezt a távot, de nem tudtam vállalni az indulást, mivel lett egy kis térdproblémám, és így csak a pálya széléről számíthatott rám a két kis első maratonos.

Büszke vagyok rájuk!

Az este még azért számomra izgalmas volt, mert tartottam tőle, hogy Tesóm szervezete picit a kelleténél is jobban meg lett terhelve és csak reménykedtem abban, hogy nem lesz éjszaka semmi probléma.

Köszönöm Nórinak, hogy tesómmal végigfutotta mind a 42,2 km-t.

Köszönöm Szüleinknek, hogy jól tolerálták a verseny közben elhangzottakat.

Nem sok olyan 1-es típusú diabéteszesről hallottam eddig a sportolói pályafutásom során, aki végigment ezen a klasszikus távon ezzel a típusú betegéggel.

Le a kalappal Öcsi! Ügyes voltál Nóri!

Az V. Rotary Futófesztivál teljesítői hazánk egész területéről és 14 országból adódtak össze, így lett több mint 1200 futó a pályán.

-Maraton 159 fő egyéni + 44 váltó csapat (220 fő)
-Félmaraton 521 fő egyéni
-Negyedmaraton: 315 fő egyéni

A verseny előtti programokkal együtt közel 2000 sportolni vágyó talált magának megfelelő mozgásformát a versenyközpontban.