Sok Békés megyében élő „Viharsarki” turistának ismerős a Békéscsabától alig több mint három órányi autóúttal elérhető a Romániai oldalon fekvő Bihar-hegység (Erdélyi-szigethegység) a Pádis csodás karsztvidéke. A karsztfennsík átlagmagassága1100-1300 méter körüli, de a főgerinc több csúcsa is meghaladja az 1600 méteres (legmagasabb a Nagy-Bihar 1849 méterrel) magasságot is, így például a Mező-havas 1625 méteres csúcsa, ahová tavaly májusi rövid túránk vezetett.
Felfelé menetben 1400 méteren
Mivel karszthegységről beszélünk, természetesen rengeteg barlangot, mély szurdok völgyet találhatunk a területén, de mi most inkább egy napsütötte, virággal borított, már-már alpesi tájakat idéző hegycsúcsra vágytunk felmenni. Így került túránk középpontjába a Mező-havas 1625 méteres csúcsa, és Biharfüred üdülőtelep, ahonnan a hegység ezen részére vezető túrák általában indulnak. Itt találunk parkolási lehetőséget, szállást és büfét is elég borsos áron, és tavasztól őszig kempinget, viszonylag olcsón, de a spórolás minden negatív következményével megáldva.
A Biharfüredi Csoda-forrás
Biharfüreden (1100 méter) az autóból kiszállva azonnal megcsapja az orrunkat az az igazi fenyőillat és friss, tiszta, erős, hegyi levegő. A parkolóból elindulva legelőbb a Csoda-forráshoz érkezünk, ahonnan sokan viszik a vizet, illetve egy ásványvizet palackozó cég is. Sajnos a forrás környékén általában sok a szemét, de mi inkább az erdő felé nézünk most, mert már itt is nyiladoznak a krókuszok, a vizesebb területeken a mocsári gólyahírek és itt-ott még tőzikéket is láthatunk. Persze mindezt úgy, hogy közben ragyogó napsütésben, már kellemes melegben, de még sok helyen bizony térdig érő hóban kell menni, a végig felfelé vezető turistaúton. A körülbelül 4 kilométeres úton le kell győznünk nagyjából 500 méter emelkedést is. Jó időben páratlan kilátást nyújt a csúcs, s ha megfelelő kora tavaszi időszakban érkezünk, kifoghatjuk a krókuszok tömeges virágzását, ami az alföldi tájakhoz szokott szemeknek igazán pazar látványt nyújt így együtt!
Tömeges krókusz virágzás 1500 méteren
A csúcsokon még májusban is hó van!