Érdekel a sikeres fogyókúra titka?
A sikeres fogyás két dolgon múlik, az étkezésen és a mozgáson. Mozgás nélkül nagyon nehéz elégetni a felesleges kalóriákat. Ha viszont nem táplálkozunk megfelelően a felesleges kilók nem fognak eltűnni! A felhalmozott zsírrétegnek egyetlen egy oka van: több kalóriát vittünk be, mint amennyire szükségünk volt. A szervezet amint többlet van, elteszi későbbre zsírként, elraktározza. Csak egyféleképpen lehet rávenni arra hogy hozzányúljon a tartalékhoz: kevesebb energiát kell bevinni.
Tévhit hogy a fogyókúra alatt sanyargatni kell magunkat, éheztetni a szervezetet. Valójában a táplálék megvonásával éppen az ellenkezőjét érjük el: lelassul az anyagcsere, a szervezet tartalék üzemmódra kapcsol, ezzel felkészül az ínséges időkre, feltölti a zsírraktárakat. A gyors anyagcsere titka a napi többszöri (3-4 óránkénti) étkezés. Persze nem mindegy az sem, hogy mit eszünk.
Három energiát adó tápanyag van: fehérje, szénhidrát, zsír.
A fehérjék a test építéséhez szükséges anyagokat biztosítják, szervezetünk legfontosabb építőelemei. Testünk minden szövete fehérjéből épül fel, így szervezetünk egészsége, alakunk megőrzése érdekében a fehérjék fogyasztása létfontosságú. 1 g fehérje elégetésénél 4 kcal szabadul fel.
A szénhidrátok elsősorban a szervezet energiával való ellátását biztosítják, mert a leggyorsabban mobilizálható források. Ha több szénhidrátot fogyasztunk, mint amit a szervezetünk egyszerre felhasznál elraktározza a májban és az izomban. Ha a raktárak megtelnek akkor a szénhidrát zsírrá alakul! 1 g szénhidrát elégetésével a szervezet 4 kcal energiához jut.
A zsírok a legnagyobb energiaértékű tápanyagok, 1 g zsír elégetésével 9 kcal energiához jutunk. Viszont nem ajánlott zsírmentesen táplálkozni csak zsírszegényen, mert fontos szerepük van pl. a zsírban oldódó vitaminok felszívódásában.
Egy fontos kérdés! A ZSÍR VAGY A SZÉNHIDRÁT HIZLAL JOBBAN?
Mindkettő!
Az optimális testformálás érdekében olyan fehérje-szénhidrát-zsír arányú táplálkozást kell betartani, ami lehetővé teszi az izomzat megtartását és fejlesztését. A zsírcsökkentő izommegtartó diéták viszonylag magas fehérje bevitelt követelnek meg! Az izomzat megtartásához és fejlesztéséhez pedig hozzájön az edzés, ami nélkül nem lehet testformálást elérni. Aki mozgás nélkül fogy az nem hogy formásabb lenne, lefogyja az izomzatának nagy részét és ami volt formája azt is elveszti.
Ezt a két kép szemléltetésként szolgál: mozgás nélküli fogyás és a sporttal történő
fogyókúra és alakformálás közti különbség! Gondolom magáért beszél! 🙂